תפריט נגישות


76704 n  הדרך הארוכה אל החכמה - יאן-פיליפ סנדקר76704 n


הדרך הארוכה אל החכמה-יאן-פיליפ סנדקר
DAS GEHEIMNIS DES ALTEN MONCHES-Jan Philipp Sendker
חוות דעת אישית/לי יניני

למרות שספריו של יאן פיליפ-סנדקר לעיתים אזוטריים ומיסטיים, אני מאוד נהנית ואוהבת את פרי עטו.

כעיתונאי יאן פיליפ-סנדקר בילה לא מעט שנים מחייו במזרח, וניכר שהמפגש עם הבודהיזם השפיע על כתיבתו. באחד הראיונות שלו יאן-פיליפ סנדקר טען שהאינטרנט הוא השטן, והטלפונים החכמים הם שישלטו בעולם. קצת מוזר שעיתונאי טוען את הטענה הזו, ובכל זאת הוא בשלו מתעקש שהאינטרנט יהרוס את הדמוקרטיה. סנדקר לא אוהב את השינוי הטכנולוגי והמודרניזציה, ולכן לא פלא שספרו הנוכחי עוסק באגדות ומעשיות בורמזיות עתיקות לא מהעולם הזה, ועל עולם אחר שלא היו בו טלפונים חכמים, גוגל או אינטרנט בכלל.

באותו ראיון יאן-פיליפ סנדקר מצר על הקדמה שתגרום לחנויות ועיתונים להיסגר, חנויות ספרים שיקרסו ודיסקים שייעלמו, ולכך הוא מקדיש מספר אגדות.

האגדות העממיות סובבות סביב קשת צבעונית, אנושית ונפלאה על החיים והתרבות במזרח אסיה. המעשיות נוגעות במנעד נושאים כמו: אהבה, אמונה, אמון, בגידה, סליחה, חסד, אהדה, מחילה, הונאה, הולכת שולל ועוד

בכתיבתו המענגת והנפלאה, מתאפשרת הצצה לעולם אחר ארוז במחשבות ואמונות זרות לחלוטין לאדם המודרני. לדוגמא בבורמה רק אחרי שהאורח שבע, המארחים מתחילים לאכול, ועוד כל מיני מנהגי מקום.

חלק מהאמונות העלו חיוך על פניי, כמו הסיפור על סלילת כביש בעל ארבעה נתיבים לאורך חמש מאות מטר. למה? כי האסטרולוג המליץ למפקד הצבאי, לעשות מעשה שיניח את דעתם של הכוכבים, והמעשה חייב להיות דבר מה שישרת את הציבור, וקשור לתחבורה ולספרות ארבע וחמש, שאם לא כן, יש סכנה למעמדו הצבאי. אז מה עשה אותו מפקד? בנה כביש לאורך חמש מאות מטר בעל ארבע נתיבים

הספר מתחיל בפתח דבר מרתק וננעל באפילוג. בפתח דבר הסופר כותב לקוראיו מה הביא אותו לקבץ את האגדות הללו בספר אחד.

יאן פיליפ-סנדקר מאמץ את המשפט של אובה מהספר "אומנות ההקשבה לפעימות הלב": "לא כל מה שאפשר להסביר הוא אומת, ולא כל דבר שהוא אמת אפשר להסביר". 

כל האגדות שקובצו מובאות לקורא כאן בגוון בתולי, פשוט ושונה ממה שמוכר לנו. המעשיות ואנקדוטות מושפעות מאסטרולוגיה, אמונות התפלות, עוצמת כוכבים וחשיבה בודהיסטית שחותמה ניכר על החברה הבורמזית.

הסיפורים מקסימים להפליא, שובי לב, ועוסקים לרוב במעשיות אברא קדברא, בעלי חיים מדברים, קמיעות, רוחות, גלגול נשמות ועוד. כל המרקחת הזו ומעניקים לקורא חופש מחשבתי מענג. האגדות שונות ועוסקות במגוון של רגשות, חלקן אכזריות, מצמררות וכן יש גם אגדות עם סוף טוב הכול טוב

אחת המעשיות בשם "היפה והעצלן" הזכירה לי את הסיפור המקראי של משפט שלמה כשתקראו תבינו למה. להלן טעימה

..."
כבוד השופטת," הסבירה האישה. "את אישה, אני אישה, ושתינו יודעת שנשים הן כמו פירות. כאשר הפרי תלוי על העץ, הוא שייך לעץ, אך כשהוא נופל, הוא מונח על הקרקע ואינו יכול עוד לשוב אל העץ." 
מה השופטת ענתה? ... "פרי אינו יכול לשוב אל העץ, אבל בת אל אמא שלה דווקא כן." לסיום פנתה אל הבעל: "הפרי שלך רקוב, ואם אתה עומד על כך אתמוך בך. אבל אם תרצה לשמוע בעצתי: שוב אל השיט שלך בימי העולם וחפש אהבה חדשה." (עמוד 193

המעשייה האחרונה נקראת על שם הספר שבאסופת האגדות והמעשיות שקובצו בספר המקסים הזה. (אגב, בתרגום מגרמנית שם הספר צריך להיות: "סוד הנזיר הזקן"). 

כוחו של הספר בכתיבה הבהירה, הפשוטה והנעימה של יאן-פיליפ סנדקר. הכי כיף שאפשר לקרוא את הספר הזה עם הפסקות ואתנחתא בין סיפור לסיפור. לא חייבים לקרוא את כל המעשיות בשלוק אחד, קחו לכם הפוגה בין סיפור לסיפור, תפנימו ותמשיכו הלאה

שלום עליכם אמר: הטוב שבסוסים צריך שוט והחכם שבאנשים – עצות". אז יש כאן הרבה עצות, חוכמת חיים, תובנות, והצצה לעולם אנושי קסום של עם בורמזי שיושב אי שם במזרח אסיה.

לא לכל הסיפורים התחברתי, אך בשורה התחתונה יופי של אגדות מרגשות.

ממליצה בחום.

לי יניני
נ"ב: את הכריכה לא כל כך אהבתי. אני חושבת שכריכה אחרת היתה רק מטיבה עם הספר הזה

הכורסה הוצאה לאור, פרוזה, תרגום מגרמנית, 238 עמודים, 2018