תפריט נגישות


gvulmtushtash  גבול מטושטש - הילה קרנטgvulmtushtash

סקרה את הספר: לי יניני 

 


הספר "גבול מטושטש" מגולל את סיפורה של נטלי בהשראת תנועת "ME TOO" שהחלה בשנת 2017. 

הסיפור מעלה את המודעות לתופעות של הטרדה ותקיפה מינית, לרבות אלימות פיזית ומילולית לשני המינים: נשים וגברים.

בעקבות "ME TOO" קמה תנועה נגד אלימות מינית בשם "TIME'S UP" שמטרתה הגנה משפטית לקורבנות התקיפה המינית. בתנועה זו פועלים עורכי-הדין בהתנדבות. 

העלילה נעה בין הזמנים של עבר והווה לסירוגין ומפורקת לפרקים קצרים. עריכה זו מוסיפה לסיפורה של נטלי קצב קריאה, וזו אחת הסיבות שאני אישית קראתי את הספר בשלוק אחד. 

נטלי בת למהגרים מרוסיה. נערה נורמטיבית שמצטיינת בלימודיה. יש לה בן-זוג והיא מאוהבת. לפחות ככה היא מרגישה וחושבת. 

הפרק הראשון מתחיל בתחנת חיים. נטלי סיימה טירונות וגם החליטה להפסיק את קשריה עם אלון, החבר שלה בשנתיים האחרונות. הקורא בפרק הזה נחשף לראשית דרכה בצה"ל והתמודדותה בבסיס שהוצבה בו... טופס טיולים זוכרים? ביום הזה היא פוגשת את חבריה החדשים, ובהמשך את הפקשי"ם הצבאיים, המשמעת, מחסור בשעות שינה ועוד.

בד בבד, ניתן להבחין כמה נטלי מושפעת ותלויה בחברה הסובבת אותה. היא לוקחת סיכונים למרות שהיא מודעת להם, ומתמודדת עם תרחישים שהחברה הכתיבה לה. לא מעט הפעמים שהיא עושה לעצמה מאזן של טפל ועיקר, עד כדי ויתור על רצונותיה. האתגר האמתי שעומד בפניה: העובדה על היותה אישה בחברה גברית צבאית בבסיס סגור.

הילה קרנט מציבה את נטלי בחזית, מעבירה את הקורא בין תקופות חייה, לרבות מערכות יחסיה עם משפחתה והסביבה. "תמימותה" ויסודות מחשבותיה של נטלי, גוררת אותה למערכות יחסים לא בריאות, אסורות, וליחסי מרות בינה לבין מפקדה הישיר במהלך השרות הצבאי. נטלי מתמודדת לא רק עם המשמעת והחברה שמקיפה אותה, אלא גם עם גבולות. הגבולות של אסור ומותר. האם יש גבול? האם הגבול הזה מטושטש, לא ברור, מעורפל, מעומעם???

כשקראתי את סיפורה של נטלי חייכתי לעצמי וגם כעסתי עליה בו זמנית. אמרתי לה לא! אל תעשי את זה! אל תוותרי! תעני! אבל...

כקוראת היו קטעים שחשתי מתוסכלת וחשבתי לעצמי, איך אפשר להמשיך הלאה אחרי אירוע של פגיעה מינית, אלימות... הרגשת גועל וקבס אחזה בי בקטעים הללו. סלדתי מהקטעים האלה, ואין לכם מושג עד כמה!!! 

רוב רובו של הספר כתוב על ידי נטלי, מלבד מספר לבטים של אלון החבר המושלם, והם נחשפים בעמוד 176 על פני מספר עמודים קטן. בדבריו תתקלו במשפטים: "אני מצטער" "מה נסגר איתי?" וכו'. ובדבריה של נטלי תתקלו במשפטים כמו: "די", "תפסיק" "אתה לא שולט בעצמך". ועד שמגיע המשפט: "תרד ממנה" (עמוד 207) לוקח זמן, הנזק כבר נעשה...

מה קורה לנפגעת? למה היא מרגישה אשמה? כששואלים את נטלי "למה את מרגישה אשמה?" נטלי עונה: "כי אני נכנסתי לדירה שלו, אני הבאתי את זה על עצמי..." (עמוד 226) 

למרות שהקפ"ס (קצין פסיכולוגי) מסביר לנטלי "...תראי יש לנו בגולגולת מוח קדמון,... המוח הזה מכיר מספר פעולות לצורך הישרדות. המנגנון הזה מוכר כשלושת ה-F, FIGHT. FRIGHT, FLIGHT. הילחם, קפא על מקומך, או נוס על נפשך. זה לא בשליטתנו, זה לא בשליטתך מה לעשות. זה בשליטת מערכת העצבים שלך. זו תגובה אוטומטית שהמוח שלך מתוכנת לעשות." (עמוד 227) ... נטלי הביטה בקפ"ס ... היא הבינה אבל היה לה קשה להאמין זו לא אשמתה. 

גם שהתוקף מקבל את עונשו ונכנס לכלא לכמה שנים, האם זה ניצחון? האם זה מקל? חד משמעית: לא! 

הצלקת נותרת לכל החיים והסרת האשמה : "זה לא באשמתי" לוקחת זמן רב ולרוב היא אינדיבידואלית. לצערנו באירועים כאלה מה שלא עושה השכל עושה הזמן. הצלקת הנפשית נעטפת בתאים חדשים, אך אף פורמולה לא תצליח להעלים את הצלקת הזאת! 

הילה קרנט בחרה לגולל אירוע של הטרדה מינית, דווקא בצבא בשל התנאים המיוחדים שקיימים במסגרת הצבאית ובמיוחד בבסיס סגור. לדעתי ולדעת רבים אחרים, תנאים כאלה של סמכות והיררכיה, שמנוהלת בעיקר על ידי המין הגברי מנביטה פורענות בתחום זה.

הכתיבה של הילה טובה, פשוטה וקצבית. הכול כתוב בגובה העיניים. אין כאן מטאפורות ספרותיות, תיאורי טבע ונוף. יש כאן עובדות, אזהרות, ואירועים שכל אחת ואחד עשויים להתמודד איתם במהלך החיים.

הדמויות הנוספות המוזכרות בעלילה מעצימות את הסערה הנפשית שנטלי חוותה. לטעמי קטעים אלה נכתבו טוב, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בספר ביכורים.

לתשומת ליבכם של אנשי הוצאת ניב: בעמוד 154 נפלה טעות סופר וצמד המילים: "הכי אובייקטיבי" מופיעות פעמיים. מומלץ לתקן לקראת המהדורה העתידית.

בשורה התחתונה והפעם מתוך הספר: "ייחלתי למנוע הכול אם הייתי מבינה עוד קודם לכן שאנחנו לא מתאימים, שאנחנו מעולמות מנוגדים"... 

ספר מומלץ לכול ובמיוחד לפלח קהל הקוראים הצעיר. 

הילה, יישר כוח! המשיכי לכתוב ואל תפסיקי ... 

לי יניני

נ"ב: החוק למניעת הטרדה מינית בישראל החוק ב-1998 והוא מגדיר סוגי התנהגויות המהוות הטרדה מינית. מ-1998 נוספו לחוק תוספות וסעיפים נוספים.

ספרי ניב הוצאה לאור, פרוזה-מקור, 246 עמודים, 2019