תפריט נגישות


98141184 n  אי התפוחים-הילה ארוון98141184 n

סקרה את הספר: לי יניני 

 


אי התפוחים-הילה ארוון

הילה ארוון ידועה כסופרת שנוטלת תקופה היסטורית, חוקרת, אוספת נתונים ובהתבסס על הנתונים והשראת התקופה יוצרת סיפור

ב"אי התפוחים" הילה בחרה לעסוק בלונדון של שנת 1884 ושלהי התקופה הוויקטוריאנית. תקופה זו מסומנת כשיא המהפכה התעשייתית של האימפריה הבריטית, לרבות שינוים חברתיים ותרבותיים. באותה עת של סוף המאה ה-19, נוצרה איבה גלויה בין המעמד הגבוה למעמד שמתחתיו, ואיבה זו מקבלת ביטוי ב"באי התפוחים".

הרומן נכתב בהשראת התקופה הוויקטוריאנית, ומתמקד בחנה מרגרט אלישביץ-ביתם של שרה ויהושע אלישביץ. (יהודים שהיגרו מקייב ללונדון בתקופת הפרעות).

לרוע מזלה של מרגרט (מג) היא התייתמה מהוריה בגיל 16, ונאלצה למצוא לעצמה קורת גג ומקור מחיה. הגורל מנחית אותה בדרך לא דרך במשפחת אליוט העשירה, ישירות למסיבות הטרקלין, הנשפים וריקודי הוואלס.

גם אנתוני אליוט, עו"ד שרמנטי ובנם של מרתה וארתור אליוט היה שם. דמותו מעצבנת ומסקרנת שלא הניח למג עד אשר יוכיח שמג נוכלת, שבאה במטרה לנצל ולשדוד את משפחתו האמידה.

מה הסיבה שאנתוני אליוט מתעקש להוכיח שמג נוכלת ושפלה? האם הוא הצליח ומה הגורמים להתעקשותו? האם יש מאין?

מול דמותו של אנתוני הבלתי נסבל, השחצן והציני, עמדה בניגוד גמור אליו דמותו של דארן – בן דודו של אנתוני. דארן הרופא מתואר כשוקולדי שהסוכר והקקאו נוטפים ממנו. במילה אחת: דבש

בתוך כל ההמולה, התככים והמזימות נרקם רומן, בליווי כמה טויסטים שחלקם צפויים ולעיתים הותירו טעם לא אמין

"
אי התפוחים" חושף בפני הקורא תקופה מסקרנת ומרתקת הנעה על מנעד של מנהגים, נימוסים, מסורת, תלבושות, רבדים חברתיים, עוני, עושר, ניצול, התבוללות, וגם עצמאות נשית בתקופה שצמד המילים שוויון זכויות לא הוזכר במילון.

נושא נוסף שנחשפתי אליו: "שפת הפרחים הוויקטוריאנית". ורדים סימלו אהבה, פרח הקיסוס סימל נאמנות נצחית, גיפסנית העידה על מחזר קבוע ועוד. למדתי משהו

אני חצויה לגבי דמותה של מג. אהבתי את נחישותה והתמודדותה עם המכשולים, ומאידך גיסא לא השלמתי עם מעשיה. בקיצור, מג אינה טלית שכולה תכלת, גם אם היא מצטיירת כך ויש לזה מחיר.

בתוך ה-500 עמודים תמצאו עושר של תיאורים, על תקופה שמעוררת עניין אצל אוהבי הרומנים ההיסטוריים, ומהווה את אחד היסודות למה שבריטניה היום.

למרות שהספר סוחף, אני עדיין חושבת שאפשר היה להפחית את כמות העמודים, ולא למתוח את העלילה לאורך 500 עמודים

עיצוב הכריכה, העריכה והחלוקה לפרקים טובה

בשורה התחתונה: ממליצה להעביר לתסריט עבור סדרה במסך הקטן.

תיהנו

לי יניני

הוצאה עצמית, רומן היסטורי, 511 עמודים