תפריט נגישות


494336 n  התערבות פולשנית - אבינועם שירן494336 n

סקרה את הספר: לי יניני 

 


התערבות פולשנית-אבינועם שירן
INVASIVE PROCEDURE-Avinoam Shiran
חוות דעת אישית/לי יניני

פרופסור אבינועם שירן מנהל יחידת הקרדיולוגיה במרכז הרפואי כרמל בחיפה, מגולל בספרו את האירועים שעשויים להתרחש מאחורי הקלעים בעולם הרפואה והפוליטיקה.


הספר נע בשני צירים: ד"ר דורון שפירא-מתמחה במחלקה הקרדיולוגית וידידיה שומרון (דידי) הפוליטיקאי. הגורל מצליב את הדמויות הללו לפרשה מטלטלת, שעלולה ליצור אפקט והשלכות על כל המדינה והמזרח התיכון.

בציר הראשון, ד"ר דורון שפירא מתמחה צעיר, במחלקה הקרדיולוגית בבית חולים, בנם של נהג אגד ואחות בבית חולים הדסה. נשוי לרונית ולהם שני בנים: איתי ואסף. ד"ר דורון שפירא מתואר כרופא מצליח, שאפתן, נאמן לעקרונותיו שמתמודד עם הפוליטיקה במחלקתו: ד"ר זילברמן שמחבב ומעריך אותו מאוד, לעומת ד"ר שגיא שלא בדיוק מתמוגג מדורון, ואפילו פועל שלא "בתום לב"... 

בציר השני ידידיה שומרון, נשוי לשרון עם עבר צבאי מרשים לרבות מבצעים חסויים. המשיך בשוק הפרטי, והפך לבעלים של חברת הייטק בדרום הארץ. עם הזמן פיתחו קשרי ידידות עם הסביבה והפזורה הבדואית, ואף סיפק להם תעסוקה.

תרומתו לבאר שבע והסביבה תרמה לאהדתו בקרב תושבי המקום, והתושבים ביקשו ממנו לרוץ לרשות העיר. דידי נעתר לבקשתם נבחר לראש העיר של באר שבע, ומשם לכיסא ראש הממשלה.

באחד מאירועי הראיונות לתקשורת דידי מתמוטט ומאבד את הכרתו. 

מי מקבל אותו בבית החולים? ד"ר דורון שפירא.

ככל הידוע אשפוז של ראש ממשלה בבית חולים זה לא אירוע שגרתי...

מה קרה בחדר המיון?
כיצד טופל ראש הממשלה?
למרות שדורון הוא רק רופא מתמחה בבית החולים, איך קרה שדוקא הוא הפך אחראי לגורלו של ראש הממשלה?

כל העלילה מגוללת בגוף שלישי בשני צירים לסירוגין. הכתיבה קצבית ומרתקת ואף העריכה טובה.

כוחו של הספר ברלוונטיות, האקטואליות לתקופה ולחוויות הנלוות אליה, לרבות ההצצה למסדרונות מוארים בניאון, ולדילמות שבהן מתמודדים אנשי החלוקים הלבנים.

חולשתו של הספר מורכב מהמונחים המקצועיים, שאינם מוכרים למי שאינו שייך לעולם הרפואה, גומות ספורות חוסר במידע בדמויות הנילוות לדמויות המלוות. לדוגמא, מידע נוסף על הנשים והילדים שמלווים את דורון ודידי ועוד. 

למרות החולשות נהנתי מהדמויות האנושיות החושפות את ההחלטות והסערות שמתחוללות בליבו של כל רופא. את הכריכה לא אהבתי, ולדעתי במחשבה מעמיקה יותר אפשר היה למצוא איור יותר אטרקטיבי. 

בשורה התחתונה: מדבר שקר תרחק (שמות כ"ג ז') 
קריאה נעימה.
לי יניני

הוצאת ספרים כרמל, מקור-פרוזה, 221 עמודים, 2019